Wyszukiwarka





Sonda
Czy korzystasz/korzystałeś z korepetycji?
TAK
NIE



Poleć nas
E-mail docelowy:

Twój e-mail:

Twój podpis:


Ćwicz mózg!
2007-04-17 10:55:10
„W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ale jak pokazują ostatnio przeprowadzone badania, w zdrowym i wysportowanym ciele, lepiej funkcjonuje również mózg. W wyniku ćwiczeń fizycznych poprawia się PAMIĘĆ i zdolności intelektualne. Udowodniono, że zajęcia ruchowe powodują wytwarzanie substancję nazwanej „superodżywką” mózgu. W jaki sposób ćwiczyć, by osiągnąć pożądane rezultaty?

Od wieków wiadomo, że ruch sprzyja zdrowiu. A substancje takie jak dopomina czy serotonina, które organizm intensywniej wytwarza w trakcie ćwiczeń fizycznych, wpływają na poprawę samopoczucia. Ćwiczenia fizyczne pomagają też rozładować stres. Jednym z elementów terapii dzieci z ADHD są właśnie ćwiczenia ruchowe. Choć do niedawna nie bardzo było wiadomo dla czego tak jest, to terapeuci oraz rodzice doskonale wiedzieli, że zajęcia fizyczne pomagają dzieciom z nadpobudliwością.

Do tej pory pozytywny wpływ ćwiczeń fizycznych tłumaczono przede wszystkim lepszym ukrwieniem i dotlenieniem mózgu. W czasie intensywnego ruchu serce pompuje więcej krwi, a z nią również substancje odżywcze i tlen. To oczywiście prawda. I gdyby nawet na tym kończył się pozytywny wpływ zajęć ruchowych na nasze możliwości intelektualne i tak warto by było z nich korzystać.

Ale w ostatnim czasie, w wyniku specjalistycznych badań, odkryto coś jeszcze. Pisze o tym najnowszy Newsweek (15.04.2007).
Okazało się, że w wyniku intensywnych ćwiczeń w mózgu zachodzą istotne zmiany. Otóż:
•    w mózgu powstają nowe komórki nerwowe;
•    tworzą się również nowe połączenia nerwowe.

Zaobserwowano, że nowe komórki powstają w tej części mózgu (zakręt zębaty hipokampu), która odpowiadają za UCZENIE się i PAMIĘĆ! Jeśli chcesz więc zwiększyć możliwości swojej pamięci, ćwicz fizycznie!
Myślenie, to w dużym skrócie, impulsy pomiędzy komórkami nerwowymi. Jeśli mózg tworzy zupełnie nowe sieci połączeń komórkowych, oznacza to, że powstają nowe możliwości intelektualne. Zatem: chcesz lepiej myśleć, ćwicz!

Jak to działa?
W czasie ćwiczeń fizycznych, kiedy mięśnie napinają się, wysyłane są do mózgu sygnały, które powodują wzmożoną produkcję białka oznaczonego jako BDNF (ang. brain derived neurotropic factor). Substancja ta nazywana jest „superodżywką” mózgu i powoduje polepszenie procesów związanych z myśleniem. Im więcej BDNF, tym lepszą kondycję maja neurony.  Im więcej BDNF, tym łatwiej mózg przyswaja wiedzę.

BDNF odkryty został już w 1989 roku, i wtedy to zwrócono uwagę na jego znaczenie dla należytego funkcjonowania neuronów. Wiedzę tę wykorzystywano przede wszystkim w badaniach dotyczących takich chorób jak stwardnienie rozsiane. Kolejne badania wykazały, że BDNF pełni rolę „strażnika neuronów”. Zapobiega ich niszczeniu, np. w wyniku stresu. Dlatego u osób cierpiących na depresję, zaniżony jest poziom właśnie tego specyficznego białka. Stąd leki antydepresyjne zawierają substancje, których zadaniem jest pobudzenie mózgu do tworzenia BDNF. Niestety, farmakologicznie nie zawsze przynosi to zamierzone efekty.

BDNF ma ogromne znaczenie dla właściwego funkcjonowania mózgu. Co najciekawsze, wystarczy intensywny ruch na świeżym powietrzu, by organizm sam zaczął produkować tę „superodżywkę”. Naukowcy już zastanawiają się nad możliwością wygenerowania lekarstwa polepszającego pamięć. Nim jednak to nastąpi, polecamy ćwiczenia.

Jak ćwiczyć?
Za pomocą testów wykazano, że mózg tworzy komórki nerwowe oraz nowe połączenia między neuronami, w obszarach odpowiedzialnych za pamięć, już po 3 miesiącach ćwiczeń. Ważne jest aby ćwiczyć regularnie. Jeśli zaprzestaniemy ćwiczeń, po miesiącu, pozytywne efekty zaczynają słabnąć.
W czasie badań na Uniwersytecie w Illinois, na grupie badanych uczniów wykazano, że w wyniku takich podstawowych ćwiczeń jak skłony, przysiady, pompki i bieg poprawiły się ich wyniki na testach czytania i matematyki. Inne badania pokazują, że najlepsze wyniki przynoszą ćwiczenia dotleniające, a więc intensywny ruch na świeżym powietrzu.

Opracował: Krzysztof Matys
Edusfera.pl

Czytaj także:
Egzamin tuż tuż
Jak sie uczyć? Jak rozłożyć siły? Co zrobić żeby wzmocnić swoje możliwości.

Sprawdź jak szybko czytasz!
Zrób sobie test i zobacz jakie masz tempo czytania i jakie zrozumienie czytanego tekstu. Następnie porównaj swoje osiągnięcia ze średnimi wynikami.