Wyszukiwarka





Sonda
Czy korzystasz/korzystałeś z korepetycji?
TAK
NIE



Poleć nas
E-mail docelowy:

Twój e-mail:

Twój podpis:


Magisterium po trzech latach
2007-07-10 13:58:11
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce wprowadzić zmiany, na których skorzystać mogą najzdolniejsi studenci. Według tego projektu egzamin magisterski można będzie zdawać już po trzech latach studiów. Nowe warunki miałyby obowiązywać od roku akademickiego 2008/2009.

Istotą projektowanej zmiany jest umożliwienie szybszego rozwoju zawodowego wybijającym się studentom. Już dziś wielu z nich ma indywidualny tryb studiów w wyniku czego mogliby szybciej zdawać końcowy egzamin gdyby nie przepis, który daje możliwość obrony pracy magisterskiej dopiero po 9 semestrach.

Zdaniem prof. Tadeusza Lutego, przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, takie zmiany są korzystne. Obecny system bowiem w sposób sztuczny blokuje karierę naukową wybitnym studentom. W Polsce czas zdobywania kolejnych stopni naukowych jest zbyt długi.

Założeniem Ministerstwa Nauki jest, że program ten dotyczyłby około 5 procent studiujących i mógłby być realizowany tylko na najlepszych uczelniach, tzn. takich, które mają prawo nadawania habilitacji. Chodzi o to aby skrócenie czasu studiów nie pociągnęło za sobą pogorszenia jakości.

Zasady te miałyby obowiązywać również studentów studiów płatnych. Ci, dzięki temu zaoszczędziliby na czesnym.

Źródło: „Dziennik” 9 lipca 2007.


Więcej o studiach:

Jeśli dziś wybieramy studia, to prace rozpoczniemy najwcześniej za kilka lat. Przy dzisiejszym tempie zmian, zdarzyć się może tak, że  za 5 lat gospodarka będzie potrzebowała specjalistów w dziedzinach o których dziś jeszcze mało kto słyszał. Jeśli uda nam się trafić na takie studia, to wygraliśmy! No właśnie, ale jak trafić?....
czytaj dalej

Analizy popularności kierunków studiów pokazują, że młodzi ludzie wybierają kierunki, które nie odpowiadają zapotrzebowaniu rynku pracy. Co należy wziąć pod uwagę wybierając studia? Oczywiście poza swoimi zdolnościami....
czytaj dalej

Jak wygląda dziś rynek pracy? A absolwenci jakich kierunków są najbardziej poszukiwani? Jak będzie zmieniał sie rynek pracy w ciągu najbliższych lat?
czytaj dalej

Praca i stres.
Za najspokojniejsze zajęcie uchodzi zawód bibliotekarza i pracownika muzeum. W przeciwieństwie do górnika czy policjanta - te zawody zostały sklasyfikowane jako najbardziej stresujące. Wysoko, jeśli chodzi o poziom stresu jest też dziennikarz i dentysta oraz, co ciekawe, nauczyciel. Okazuje się, że praca w szkole jest mniej komfortowa niż w wojsku!
czytaj dalej


Rankingi szkół wyższych
Tu dowiesz się: które uczelnie cieszą się największą renomą, gdzie warto studiować, jak powstaje ranking
czytaj dalej