Wyszukiwarka





Sonda
Czy korzystasz/korzystałeś z korepetycji?
TAK
NIE



Poleć nas
E-mail docelowy:

Twój e-mail:

Twój podpis:


Praca nie tylko na wakacje
2007-07-16 10:48:47
Dla uczniów i studentów wakacje to dobry czas by spróbować swoich sił na rynku pracy. Taka wakacyjna praca łatwo może zamienić się w zajęcie na dłużej.

Z punktu widzenia pracodawcy najistotniejsze jest aby absolwent poszukujący pracy mógł wykazać się doświadczeniem. Tymczasem „w Polsce pracuje jedynie co trzeci młody człowiek w wieku 20-24 lat. Polacy zaczynają pracować znacznie później niż ich rówieśnicy w Europie”  mówi Agnieszka Bulik,  prezes zarządu Związku Agencji Pracy Tymczasowej ZAPT. „Im dłużej uczący się i studiujący młodzi ludzie unikają pracy, tym są mniej konkurencyjni na rynku pracy w momencie uzyskania statusu absolwenta”.

Bardzo popularną forma zatrudnienia młodych ludzi w Unii Europejskiej jest praca tymczasowa. Choć taka forma pracy dopuszczona jest w polskim prawie już od lat, to do tej pory nie cieszyła się szczególną popularnością. W tej chwili sytuacja zmienia się radykalnie. Zapotrzebowanie na pracowników w dużych zakładach pracy spowodowało, ze coraz częściej działy rekrutacji spoglądają w kierunku agencji pracy tymczasowej.

W Unii Europejskiej, każdego dnia, w ramach pracy tymczasowej pracuje 3 miliony osób.
Ten sposób zatrudnienia dotyczy przede wszystkim młodych ludzi. Większość pracowników tymczasowych ma mniej niż 26 lat. Dzięki tej formie zyskują doświadczenie, uczą się poruszania na rynku pracy, często jeszcze w trakcie studiów. W ten sposób stają się bardziej atrakcyjnymi kandydatami dla przyszłych pracodawców.

Praca tymczasowa może być także sposobem na aktywizowanie osób z terenów dotkniętych długotrwałym, dużym bezrobociem. W miejscach tych wiele osób po prostu odzwyczaiło się od pracy przenosząc negatywne wzorce na kolejne pokolenie. Praca tymczasowa może stać się dla nich etapem pośrednim w powrotnej drodze do aktywności zawodowej. Postępujący brak rąk do pracy zmusi pracodawców do zwrócenia się również w stronę i tych, pomijanych dotąd obszarów.

Według danych Ministerstwa Pracy w 2005 r. z usług agencji pracy tymczasowej skorzystało 5300 przedsiębiorstw. Daje to wzrost w stosunku do roku poprzedniego aż o 340%. Choć przy tej formie zatrudnienia dominują nadal stanowiska związane z prosta pracą przy produkcji (60%), to zauważyć można, że coraz bardziej popularne jest zatrudnianie również specjalistów.

Napisał: Krzysztof Matys

Więcej o pracy tymczasowej
czytaj dalej


Wykorzystano materiały
Związku Agencji Pracy Tymczasowej
www.zapt.pl