Wyszukiwarka





Sonda
Czy korzystasz/korzystałeś z korepetycji?
TAK
NIE



Poleć nas
E-mail docelowy:

Twój e-mail:

Twój podpis:


Ranking najpopularniejszych kierunków studiów
2007-06-13 16:47:39
Ranking „Polityki” ukazuje tendencje jakie od kilku już lat zachodzą na rynku szkół wyższych. Coraz wyraźniej widać rozwarstwienie wśród uczelni niepublicznych. Z jednej strony szkoły, które z roku na rok zwiększają swój prestiż; z drugiej uczelnie, które bardziej udają niż kształcą. Tygodnik podaje przykład szkoły wyższej, w której wykłady „prowadzi” nie żyjący od kilku lat profesor. Studenci słuchają wykładowcy z nagrań wideo.

"Polityka" już po raz ósmy ocenia polskie uczelnie. Tym razem według nieco zmienionych reguł, ale tak jak poprzednio ranking uwzględnia nie całe uczelnie, ale konkretne, najbardziej popularne kierunki. Są to:
- ekonomia i zarządzanie
- informatyka
- pedagogika
- politologia
- prawo
- psychologia
- socjologia

Ranking z podziałem na kierunki studiów
czytaj dalej

Tworząc ranking wzięto pod uwagę trzy kryteria:
  • pozycje akademicką
  • siłę kadry
  • i warunki "przyjaznego studiowania"
Wyszczególniono pięć wyraźnych tendencji zachodzących wśród szkół wyższych.

Niektóre z uczelni niepublicznych, w przypadku konkretnych kierunków kształcenia, cieszą się już taką samą renomą (a zdarza się, że nawet i wyższą), jak najlepsze uczelnie państwowe. „Polityka” wyróżnia tu Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie za kierunek ekonomia i zarządzanie oraz Wyższą Szkołę Psychologii Społecznej w Warszawie za kierunek – psychologia.

Specjalizacja to kolejna tendencja zmian. Uczelnie wybierają dziedzinę, która staje się ich wizytówką. Może to być konkretny kierunek lub też typ studiów: studia pierwszego stopnia albo studia uzupełniające.

Rośnie też umiędzynarodowienie studiów. Na niektórych uczelniach, semestralne wyjazdy studentów na studia za granicę stały się już powszechne. Na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu dotyczy to aż 25 proc. studentów stacjonarnych!
Również coraz więcej obcokrajowców kształci się na polskich uczelniach. Niestety, często ilość nie idzie w parze z jakością. Uczelnie rekrutują za granicą dlatego, że w Polsce w wyniku niżu demograficznego nieraz ciężko o studenta. Stąd też zdarza się, że na uczelnie trafiają osoby słabo przygotowane, również językowo, co utrudnia im normalny udział w zajęciach.

Tygodnik zauważa też, co oczywiste, rosnącą informatyzacje uczelni oraz, co ważne, tendencje do pojawiania się nowych, specjalistycznych kierunków.

czytaj dalej

Źródło: „Polityka” 16 czerwca 2007