Wyszukiwarka





Sonda
Czy korzystasz/korzystałeś z korepetycji?
TAK
NIE



Poleć nas
E-mail docelowy:

Twój e-mail:

Twój podpis:


Studia a praca
2007-04-12 10:50:43
Przed maturzystami ważna życiowa decyzja. Jaki kierunek studiów wybrać? Co studiować żeby mieć jak największe szanse na dobrą pracę? Piszemy o tym, co należy wziąć pod uwagę. Informujemy po jakich studiach jest praca.

W niektórych krajach istnieje zawód doradcy edukacyjnego. Specjalista taki, zatrudniony najczęściej w szkole, pomaga uczniom wybrać przyszły zawód. To on na podstawie obserwacji, testów predyspozycji i rozmów sugeruje uczniowi kierunek studiów. Bierze pod uwagę przede wszystkim zainteresowania i realne możliwości, ale też sytuację na rynku pracy. Dzięki temu ogranicza się ilość pomyłek w wyborze kierunku studiów, wychwytuje się talenty oraz dba o to, aby nie „produkować” absolwentów na kierunkach, po których są małe szanse na pracę.

W Polsce, póki co, nie ma takich rozwiązań. Dlatego maturzyści muszą poradzić sobie sami.  Niżej przedstawiamy kilka ważnych czynników, które warto wziąć pod uwagę.

Jeśli dziś wybieramy studia, to prace rozpoczniemy najwcześniej za kilka lat. Przy dzisiejszym tempie zmian, zdarzyć się może tak, że  za 5 lat gospodarka będzie potrzebowała specjalistów w dziedzinach o których dziś jeszcze mało kto słyszał. Jeśli uda nam się trafić na takie studia, to wygraliśmy! No właśnie, ale jak trafić?

Popularność studiów.
Zastanówmy się czym kierują się maturzyści wybierając studia. Często idą na najbardziej oblegane kierunki głównie dlatego, ze są one najbardziej popularne. Rozumują według schematu: Jeśli tak wiele osób wybiera właśnie te studia, to musza one być bardzo dobre, dające duże szanse na dobrą pracę. Tymczasem najczęściej wcale tak nie jest. Wiadomo, że po większości kierunków, najbardziej od lat obleganych jest najmniej pracy. Dzieje się tak z prostego powodu. Po prostu jest nadmiar absolwentów.

Pierwsza rada dla maturzysty brzmi więc: Bierz pod uwagę popularność kierunku studiów, ale w przemyślany sposób. Jeśli już dziś zbyt wiele osób kończy takie studia, to jakie szanse będziesz mieć za 5 lat, kiedy będzie ich jeszcze więcej?
Może warto wybrać kierunek niszowy, mało popularny, zapomniany trochę przez ostatnie lata lub taki, który dopiero powstaje? Może nie warto rywalizować o indeks z trzynastoma innymi kandydatami? Oceń to realnie.

Rynek pracy.
Przyglądaj się rynkowi pracy. Wejdź na portale zawierające ogłoszenia o pracę. Sprawdź jacy specjaliści są najbardziej poszukiwani, jakie są zarobki, możliwości awansu i perspektywy kariery. Zapoznaj się z prognozami na przyszłe lata. Dowiedz się jakie uczelnie są najbardziej cenione przez pracodawców i jakich konkretnych umiejętności pracodawcy wymagają. Następnie sprawdź czy uczelnia na którą się wybierasz zapewni ci możliwość zdobycia takich umiejętności. Dziś pracodawcy potrzebują ludzi nie tyle z dyplomem, co z konkretnymi umiejętnościami!

Istnieją tak zwane kierunki ogólnorozwojowe. To przede wszystkim domena humanistów. Zaliczyć możemy tu na przykład socjologię, psychologię, kulturoznawstwo, politologię, stosunki międzynarodowe, pedagogikę.  Nie są to studia szczególnie dziś cenione przez pracodawców dlatego właśnie, że są zbyt ogólne. Nie dają konkretnych umiejętności cenionych przez rynek pracy. Jeśli wybierzesz takie studia pomyśl o dodatkowej, silnej specjalizacji. Może to być drugi kierunek studiów albo jakiś kurs. Postaw też na języki, najlepiej angielski plus jeszcze jakiś bardziej egzotyczny, niszowy. W ten sposób zwiększysz swoją wartość na rynku pracy.

W cenie za to są konkretne zawodowe kierunki. Takie, które kończą się wąską specjalizacją i dają gwarancję, ze absolwent posiada określone umiejętności potrzebne w pracy. Pracodawcy cenią absolwentów takich studiów również za zdecydowanie, za to, że byli w stanie wybrać konkretna specjalizację.

W wyszukiwarce portalu pracuj.pl wpisujemy hasło: handlowiec, pojawia się 660 ofert pracy (na dzień 12.04.2007). Warto tez przyjrzeć się jak różne są to oferty, jak dalece specjalistyczne. Handlowiec handlowcowi nie równy. Hasło: inżynier, efekt: ponad 700 ofert. Informatyk – ponad 300 ofert pracy. Wpisaliśmy: psycholog, pojawiły się 2 oferty. Po wpisaniu zawodu: historyk, pojawiły się też 2 oferty, ale one dotyczą historyka sztuki. Łatwo wyciągnąć wnioski z takiego eksperymentu.

Jeśli lubisz innowacje, szukaj nowych, interesujących i przyszłościowych kierunków. Bywa tak, że przy pierwszej rekrutacji, kiedy kierunek dopiero powstaje, bardzo łatwo jest się tam dostać. Parę lat później mogą już być tłumy. Nie trzeba też tłumaczyć, że pierwsi absolwenci są szczególnie uprzywilejowanie jeśli chodzi o pracę. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: „Nowe, ciekawe i przyszłościowe kierunki studiów”.

•    Bierz pod uwagę PROGRAM studiów, to czego się tam nauczysz, a nie tylko to, jaki dyplom dostaniesz. Program skonfrontuj z wymaganiami pracodawców. Dzięki temu możesz uniknąć dużej życiowej pomyłki. Pamiętaj, że sam dyplom nie daje pracy. Liczą się konkretne umiejętności. Posłużmy się przykładem. Biuro podróży zatrudni cię przy sprzedaży wycieczek nie dlatego, że skończyłeś/skończyłaś turystykę, ale dlatego, że znasz systemy rezerwacyjne i potrafisz się nimi posługiwać oraz wiesz dużo o najpopularniejszych destynacjach turystycznych, kurortach i hotelach.
 
•    Dlatego OCENIAJ realnie. Pewnie, że miło by było być wziętym socjologiem udzielającym komentarzy w telewizji. Ale ile jest takich miejsc pracy? Skonfrontuj to z informacjami na co rzeczywiście możesz liczyć po ukończeniu studiów.

•    Liczy się oczywiście również Twoja DETERMINACJA. Jeśli bardzo chcesz, jeśli jesteś w stanie poświęcić się temu, pewnie Ci się uda. Jeżeli tylko na twoim roku, w całej Polsce, pedagogikę, jednocześnie z Tobą, studiuje kilka tysięcy osób, to oczywiście masz szansę na dobrą pracę w wymarzonym zawodzie, ale pod warunkiem, że będziesz z nich najlepszy! No powiedzmy, że w bardzo ścisłej czołówce.

•    W przypadku niektórych zawodów ścieżka KARIERY może być mozolna i przede wszystkim długa, bardziej uzależniona od stażu pracy niż umiejętności czy biegłości w zawodzi. Tak jest chociażby w przypadku profesji nauczyciela. To również warto wziąć pod uwagę. Bo jeśli nastawiasz się na szybką, efektowną karierę, możesz mocno się zawieść. Często wiąże się to również z niskimi zarobkami przez kilka lat od rozpoczęcia pracy.

•    Liczy się nie tylko kierunek studiów, ale również MARKA UCZELNI. Pracodawcy najchętniej wybierają absolwentów szkół do których mają zaufanie. Nie chodzi tu jednak o samą renomę. Ten sam kierunek, w zależności od uczelni, może różnić się programem, a przede wszystkim, sposobem jego zrealizowania. Dobre rankingi szkół wyższych biorą pod uwagę wiele czynników. Więcej na ten temat patrz w dziale: RANKINGI.

•    Zastanów się gdzie chcesz pracować po skończonych studiach. Jeśli gotów jesteś na dalekie wyjazdy, to patrz na rynek pracy z perspektywy Europy lub nawet całego świata. Studia możesz skończyć w Polsce, a pracować w swoim zawodzie, tak na dobrą sprawę, gdzie chcesz. Ważne tylko żebyś dobrze wybrał.

Powodzenia!

Więcej w tej kategorii:
Rankingi szkół wyższych
Co studiować?
Jakie zawody są najbardziej stresujące
Kariera w Białymstoku, czy to możliwe?