Wyszukiwarka





Sonda
Czy korzystasz/korzystałeś z korepetycji?
TAK
NIE



Poleć nas
E-mail docelowy:

Twój e-mail:

Twój podpis:


Studia w Szkocji
2007-05-22 10:39:29
Zastanawiasz się nad tym gdzie studiować? Pomyśl o Szkocji. Czekają prestiżowe uczelnie, stypendia i praca. System kształcenia w Szkocji różni się niewątpliwie od przyjętego na polskich uczelniach. Szkockie uczelnie kładą nacisk na zastosowanie praktyczne zdobytej wiedzy. Dlatego studia mają bardziej praktyczny i zawodowy charakter. System oceny wiedzy jest również często nastawiony na umiejętność zastosowania jej w praktyce. W związku z tym absolwent jest lepiej przygotowany do życia zawodowego i nie ma większych problemów ze znalezieniem pracy.

O Szkotach krążą liczne dowcipy wyśmiewające ich materializm, ale może lepiej tę narodową cechę nazwać zaradnością? Niewątpliwie to zdolny naród. To stąd wywodzi się Alexander Graham Bell, który wymyślił telefon, noblista Alexander Fleming - odkrywca penicyliny, John Napier - wynalazca logarytmów, John Logie Baird, któremu zawdzięczamy odbiornik telewizyjny, czy pisarz Arthur C. Doyle - twórca postaci Sherlocka Holmesa. W Szkocji wymyślono: światło elektryczne, alarm przeciwpożarowy, ultra-dźwięki, rowery, maski gazowe, insulinę, teleskop, przylepiane znaczki pocztowe, kolorową fotografię, narkozę, maszynę do strzyżenia trawnika i tysiące innych użytecznych rzeczy. A z najnowszych osiągnięć - warto przypomnieć, że to w Szkocji sklonowano w 1996 roku owcę Dolly. Kolejnym krokiem tego “zaradnego i pomysłowego” narodu jest ściągniecie do swojego kraju młodych i ambitnych ludzi oraz umożliwienie im bezpłatnego studiowania.

W Szkocji jest 21 uczelni wyższych: 14 uniwersytetów i siedem szkół wyższych. Poziom nauki zależy od kierunku i uczelni.
Wykaz uczelni oraz kursów oferowanych przez brytyjskie szkoły wyższe znajduje się na stronach:
http://www.ucas.com/
http://www.educationuk.org/
http://www.hero.ac.uk/

W Polsce najbardziej znane ze Szkockich uczelni to uniwersytety w Edynburgu czy też za sprawą Księcia Williama – Uniwersytet St. Andrews.

Jednym z najbardziej prężnie rozwijających się uniwersytetów są University of Strathclyde w Glasgow oraz The Robert Gordon University w Aberdeen. Ten ostatni 2006 roku Uniwersytet znalazł się na I miejscu w calej Wielkiej Brytanii  pod względem uzyskiwania zatrudnienia przez absolwentów studiów licencjackich i magisterskich w prestiżowym rankingu sporządzonym przez The Sunday Times.
 
Studia w Wielkiej Brytanii są dwustopniowe. Pierwszy stopień to undergradute (czyli odpowiednik naszego Licencjata bądź Licencjat z wyróżnieniem: 3-4 letnie kursy zakończone dyplomem: BSc (Bachelor of Science - dla absolwentów kursów z zakresu nauk ścisłych) lub BA (Bachelor of Art - dla absolwentów kursów humanistycznych i artystycznych), Bed (Bachelor of Education - dla absolwentów kierunków pedagogicznych) czy LLB (Bachelor of Law - dla absolwentów kierunków prawniczych).
Drugi stopień to studia magisterskie: roczne zakończone dyplomem tzw. postgraduate degree (odpowiednik magistra):  MSc (Master of Science), lub MA (Master of Arts) lub Mmus (Master of Music) czy LLM (Master of Laws).

Jak dostać się na uczelnie
Podstawową rzeczą jest złożenie aplikacji do UCAS (UK’s Central University Admissions Service) www.ucas.com. Ostateczny termin składania aplikacji na rok akademicki 2007/2008 upływa w dniu 30 czerwca, potem jest jeszcze tzw. clearing czyli możliwość aplikowania na kierunki, gdzie pozostały wolne miejsca.

Do wyboru są dwa rodzaje formularzy do UCAS:
•    dla osób zainteresowanych tylko jednym kierunkiem studiów - wniosek za 5 funtów,
•    w przypadku wyboru kilku kierunków na różnych uczelniach - wniosek za 15 funtów, na którym można wpisać sześć kursów.
Opłaty za studia mogą  być w przypadku studenta studiów licencjackich sfinansowane przez specjalny fundusz stypendialny ustanowiony przez rząd szkocki (Student Awards Agency for Scotland - SAAS) www.saas.gov.uk.
W tym celu należy, po otrzymaniu potwierdzenia przyjęcia na wybrane studia licencjackie, złożyć odpowiedni wniosek do SAAS.
W Polsce istnieją firmy współpracujące bezpośrednio z uniwersytetami, które bezpłatnie prowadza kandydata poprzez cały proces rekrutacji i aplikowania do UCAS oraz doradzają w wypełnieniu formularza SAAS.

Czytaj dalej
Wymagania językowe, warunki studiów, praca po studiach...


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o studiach w Szkocji, firma Knowledger serdecznie zaprasza na spotkania informacyjne: Gdańsk (23 maj godz.17-19), Białystok (24 maj godz. 6.30-18.30), Łódź (26 maj godz. 10.30-12.30), Warszawa (28 maj16.30-18.30). Szczegoly na stronie: www.knowledger.pl