Wyszukiwarka

Sonda
Czy korzystasz/korzystałeś z korepetycji?
TAK
NIEPoleć nas
E-mail docelowy:

Twój e-mail:

Twój podpis:


Międzynarodowy Dzień Książki
Idea pojawiła się już w latach XX. ubiegłego stulecia. Wtedy to jeden z hiszpańskich wydawców książek zaproponował by w ten właśnie sposób uczcić czytelnictwo. Zaproponował datę 7 października czyli urodziny Cervantesa. Ale ze względu na brak pewności co do faktu, że Cervantes urodził się właśnie tego dnia, datę zmieniono na 23 kwietnia, dzień urodzin i śmierci Szekspira.

Od 1930 roku Dzień Książki stał się oficjalnym świętem w Hiszpanii. W 1995 UNESCO 23 kwietnia uznało Międzynarodowym Dniem Książki i Praw Autorskich. W Polsce, święto to obchodzone jest zaledwie od kilku lat.

Dlaczego dzień 23 kwietnia kojarzony jest też z różą? Otóż jest to również święto narodowe Katalonii i jej patrona św. Jerzego. Według legendy pokonał on smoka, a z krwi potwora wyrosnąć miał czerwone róże. Tego dnia, na pamiątkę tych legendarnych wydarzeń, kobiety obdarowywane były różami, a w zamian wręczały mężczyznom książki.

W tym roku, po raz pierwszy na skalę całej Polski, księgarze próbują wypromować zwyczaj by każdy kupujący książkę tego dnia otrzymał czerwona różę. Od trzech lat akcja taka, z powodzeniem przeprowadzana jest w Krakowie.

Dzień Książki dla czytelników to również rabaty na zakup książek, konkursy, imprezy i spotkania przy książce. W tym roku to są właściwie dni książki bo świętować zaczęto już w sobotę i niedzielę czyli 21 i 22 kwietnia.

Od kilku już tygodni w witrynach księgarń zobaczyć możemy plakaty promujące akcję: „PRZYŁAPANI NA CZYTANIU”. Znane i lubiane postacie pozują na nich z książką w dłoni. Kampania ta bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych, niedawno trafiła do Europy i Polski. Celem jej jest promowanie czytania. W ramach akcji ma miejsce też konkurs dla amatorów fotografii. Zadanie konkursowe to „przyłapanie” na czytaniu kogoś ze swojego otoczenia. Rozstrzygnięcie konkursu w czasie Targów Książki w Warszawie w maju 2007 r. Współorganizatorem akcji jest Polska Izba Książki.

Więcej na ten temat na stronach:
www.dzienksiazki.pl oraz www.pik.org.pl


SZYBKIE CZYTANIE
Czytaj i ucz się 2-3 razy szybciej!
więcej