Wyszukiwarka

Sonda
Czy korzystasz/korzystałeś z korepetycji?
TAK
NIEPoleć nas
E-mail docelowy:

Twój e-mail:

Twój podpis:


Ćwiczenia usprawniające wargi
Poniżej przedstawiam zestaw prostych ćwiczeń usprawniających mięśnie warg, które każdy rodzic może wykonywać wraz z dzieckiem. Prowadzone systematycznie i wplatane w zabawy zapobiegają niekorzystnym skutkom oddychania torem ustnym i wadom wymowy.


Ćwiczenia usprawniające wargi:

1.    Nadymanie policzków i utrzymywanie powietrza w jamie ustnej przez około 3-4 sekundy. Następnie szybkie i głośne wypuszczenie powietrza. Ten ruch można wykonać naśladując przedziurawianie balonika poprzez energiczne dotykanie palcami policzków.
2.    Naprzemienne nadymanie policzków raz prawego raz lewego. Przesuwanie powietrza z jednego policzka do drugiego przy zamkniętych wargach.
3.    Dmuchanie na świeczki, papierowe kulki, piórka przez słomkę. Podczas tego ćwiczenia wargi ściśle przylegają do słomki. Należy zwrócić uwagę, by powietrze nie przeciskało się obok słomki, a dokładnie wychodziło przez słomkę.
4.    Przesyłanie całusków przy wyraźnie ściśniętych wargach.
5.    Układanie ust jak do całuska, a następnie szeroki uśmiech z pokazaniem ząbków.
6.    Przesuwanie kącików ust prawo i lewo przy zamkniętych wargach.
7.    Naprzemienne otwieranie i zamykanie buzi przy szczególnym zwróceniu uwagi na dokładne łączenie wargi górnej z dolną oraz szerokie otwieranie ust ( jak przy głosce „a”).
8.    Zakładanie górnej wargi na dolną i odwrotnie.
 

mgr Katarzyna Pawelec
logopeda