Wyszukiwarka

Sonda
Czy korzystasz/korzystałeś z korepetycji?
TAK
NIEPoleć nas
E-mail docelowy:

Twój e-mail:

Twój podpis:


Szybkie czytanie

Na czym polega szybkie czytanie?

Szybkie czytanie to po prostu czytanie inną, bardziej efektywną metodą. W dużym skrócie polega na:
- wyeliminowaniu błędów czytelniczych
- usprawnieniu koncentracji
- poprawieniu pamięci (głównie pamięci wzrokowej)
- poszerzeniu pola widzenia
- zastosowaniu skutecznych  technicznych czytania

Jak szybko można czytać?
Tempo czytania jakie można osiągnąć  zależy od programu kursu i od wysiłku włożonego w trening. Każdy kto zapisuje się na kurs w Centrum Edukacji Edusfera.pl otrzymuje gwarancję, że będzie czytał minimum 2 razy szybciej. Ale oczywiście nie jest to kres możliwości ...

A co ze zrozumieniem?
Szybkie czytanie to oczywiście czytanie ze zrozumieniem. Czytamy cały tekst i każdy wyraz w tekście; niczego nie pomijamy. Przyspieszenie nie polega na czytaniu wybiórczym. Przyspieszenie jest wynikiem usprawnienia pracy oczu, poprawy koncentracji i pamięci oraz wyeliminowania błędów czytelniczych. Tak więc, poprawnie przeprowadzona nauka szybkiego czytania, powinna zaowocować wzrostem tempa czytania bez utraty poziomu rozumienia czytanego tekstu, a nawet powinna nastąpić poprawa rozumienia, szczególnie u osób, które wcześniej miały z tym trudności.
Przeprowadzono wiele pomiarów tempa czytania i zrozumienia wśród uczniów, studentów oraz osób pracujących. Wynika z nich, że średnie zrozumienie przy wolnym a więc tradycyjnym czytaniu wynosi niespełna 50 % (na 10 zadanych pytań bezpośrednio po przeczytaniu kilku stron tekstu pada co najwyżej 5 poprawnych odpowiedzi). Nie jest to zatem imponujący wynik. Dlatego w trakcie kursu mocno pracuje się nad zrozumieniem i zapamiętaniem przeczytanych informacji.

Ktoś, kto kończy kurs POTRAFI:
- szybko i ze zrozumieniem przeczytać tekst
- przeanalizować tekst, wybrać istotne informacje
- sporządzić dobrą (skuteczną) notatkę
- nauczyć się i na trwale zapamiętać informacje z tekstu

Czy każdy może nauczyć się szybko czytać?
Zdecydowanie tak. Szybko, sprawnie czytać mogą też dyslektycy, osoby mające trudności z czytaniem. Ograniczeniem nie jest też wiek czy wada wzroku (odpowiednio skorygowana). Zdarza się, że rodzice zapisują dzieci mające kłopoty z nauką i takie, które nie lubią czytać. One również nauczą się szybko czytać, a nawet mają duże szanse, że polubią czytanie. Dziś wielu młodych ludzi nie chce czytać. Czytanie kojarzy się im ze zmarnowanym czasem, z trudem i znojem. Dzieje się tak dlatego, że nie potrafią czytać sprawnie i szybko. Szybkie czytanie to radość z zaoszczędzonego czasu, z lepszego zrozumienia i zapamiętania. Można postawić twierdzenie, że im bardziej ktoś nie lubi czytać, tym bardziej potrzebuje umiejętności szybkiego czytania.

Jak wygląda taki kurs?
Wszystkie zajęcia mają formę ciekawych, atrakcyjnych dla kursanta, ćwiczeń. Wiele z nich przypomina bardziej gry i zabawy niż szkolną naukę. Dlatego na kursach dobrze czują się również osoby mające trudności z czytaniem. Szybko przekonują się, że nauka efektywnego czytania jest pasjonującą przygodą. Zajęcia odbywają się w niewielkich, 8-osobowych grupach i w podziale na kategorie wiekowe. Trener prowadzący szkolenie indywidualnie traktuje każdego z kursantów.

Jak czytają Polacy
czytaj dalej


Sprawdź jak szybko czytasz!
Zrób sobie test, przekonaj się jakie masz tempo czytania i zrozumienie czytanego tekstu.
Następnie porównaj swoje wyniki ze średnimi wynikami.

Nasz hotel w Suwałkach