Wyszukiwarka





Sonda
Czy korzystasz/korzystałeś z korepetycji?
TAK
NIE



Poleć nas
E-mail docelowy:

Twój e-mail:

Twój podpis:


błędy w CV i liscie motywacyjnym
Dobrze napisana aplikacja jest wizytówką kandydata do pracy. Bardzo często zdarza się niestety, że szybko, niemal „na kolanie” pisane CV i list motywacyjny pełne są błędów i niedociągnięć. Bywają błędy śmieszne, mało znaczące ale i te, które zdecydowanie kiepsko świadczą o kandydacie. Jedne i drugie wprowadzają pracodawcę bądź rekrutera w rozbawienie, zniesmaczenie a nawet oburzenie. Czy tak właśnie chce być postrzegany kandydat? Zdecydowanie nie! Oto kilka najczęstszych błędów, których należy się wystrzegać przygotowując CV i list motywacyjny.

1. Nieczytelność informacji i brak chronologii
Nasze dokumenty mają być czytelne i zrozumiałe dla czytającego. Pisząc CV zawsze zaczynaj od wydarzeń ostatnich, najbardziej aktualnych.

2. Unikanie konkretnych dat
Kandydacie często stosują w CV tylko lata, pomijając miesiące, czy dni. Jest to niepoprawne. Kandydat pisząc, że w 2006 roku pracował w firmie X sugeruje, że zatrudniony był przez 12 miesięcy. Na rozmowie okazuje się, że pracował tylko od stycznia do kwietnia. Powinno to zatem być wyszczególnione w aplikacji.

3. Nieprawdziwe informacje
Kandydaci bardzo często „mijają się z prawdą” pisząc CV czy list motywacyjny. Dotyczy to najczęściej poziomu znajomości języka obcego czy np. umiejętności prowadzenia auta. Podobnie sytuacja wygląda z datami zatrudnienia, o których wspominałam wcześniej. Wszelkie informacje dotyczące stażu pracy czyli po prostu długości zatrudnienia kandydata w danej firmie pokażą jego świadectwa pracy. Pracodawcy coraz częściej o takie właśnie dokumenty proszę już na pierwszym czy drugim etapie rekrutacji.

4. Informacje nieistotne
Kandydaci bardzo często wpisują do CV informacje mało znaczące, nieistotne z punktu widzenia rekrutacji. Do takich informacji należą np. dane o stanie zdrowia kandydata, czy imiona i daty urodzenia jego rodziców. Błąd ten pojawia się najczęściej u osób z krótkim stażem pracy, z małym doświadczeniem. Takie osoby nie mają zbyt wiele do wpisania i w związku z tym usilnie próbują wydłużyć CV o jakiekolwiek informacje.

5. Błędy ortograficzne, interpunkcyjne, literówki

Być może pośpiech, być może nieuwaga? Powody popełniania błędów ortograficznych bywają różne. Niemal zawsze niestety są interpretowane jako brak wiedzy, nieumiejętność poprawnego pisania. Podobnie rzecz wygląda w przypadku używania w CV wyrazów obcych, obcojęzycznych, skrótów, nazw firm. Klasycznym przykładem jest samo rozwinięcie skrótu CV -  „curriculum vitae” pisane na wiele możliwych sposobów. Warto upewnić się dwa razy, że dobrze dane słowo napisałem bądź dać komuś do przeczytania swoją aplikację zanim przedstawi się ją Pracodawcy.

6. Wodolejstwo
Rozpisywanie się nie na temat przeszło niemal do porządku dziennego. Dotyczy to głównie listów motywacyjnych. Dobrze jest, jak kandydat w liście zaznaczy na wstępnie o jaką posadę się stara i skąd np. dowiedział się o ofercie. Dalszy ciąg listu to już niestety lanie wody. Zamiast pisać konkretnie o tym, co jest związane z ofertą pracy kandydaci rozpisują się na temat swoich zdolności komunikacyjnych, umiejętności pracy w grupie itd. Oczywiście są to informacje istotnie i warto o nich wspomnieć, ale nie zapominajmy czego dotyczy oferta pracy i nie odbiegajmy od niej zbyt daleko.

7. Nieprawdziwe hobby i zainteresowania

Kandydaci niestety bardzo często stosują w punkcie „hobby” dwie opcje. Pierwsza standardowa –„kino, muzyka, sport” a druga rozbudowana „filmy amerykańskie z lat 60-70, czy kolekcjonowanie starych monet” . Obie wersje byłby w porządku, gdyby jednak były zgodne z prawdą. Na rozmowie kwalifikacyjnej jednak bardzo często okazuje się, że osoba, dla której sport jest podobno swoistym hobby kompletnie nie potrafi powiedzieć jaka dyscyplina go interesuje najbardziej, czy jakiej drużynie kibicował na ostatnich mistrzostwach świata. Podobnie rzecz się ma w przypadku koloryzowania i wymyślania hobby niestandardowego. Może się przecież zdarzyć, że rekruter też okaże się fanem filmów z lat 60-70 i będzie chciał na ten temat porozmawiać dłużej

8. Niestosowne zdjęcie

Zaskakująco często w cv pojawiają się zdjęcia z wakacji, w bikini, czy w szlafroku. Tak być nie może! Pozostańmy przy zdjęciu klasycznym a zarazem jak najbardziej aktualnym.

9. Brak danych kontaktowych
Niestety takie błędy również się pojawiają. Po wielokrotnym przeczytaniu CV i listu motywacyjnego rekruter z przykrością stwierdza, że nie ma w nich telefonu czy adresu kandydata. Kontakt z nim staje się wobec tego po prostu niemożliwy.

10. Udziwnienia
Stosowanie różnych kolorów czy rodzajów czcionki, podkreślenia, pogrubienia, kursywa.. Te wszystkie elementy są mile widziane ale bez przesady! CV powinno być czytelne i schludne.

opracowała:
Magdalena Modzelewska
Kierownik ds. Rekrutacji i Szkoleń
D2D – Doradztwo Personalne s.c.
www.d2d.com.pl